
Zachowek, spadki, darowizny
Zachowek, czym jest, kto ma do niego prawo, kiedy się przedawnia
Celem instytucji zachowku jest ochrona najbliższych członków rodziny spadkodawcy przed całkowitym pominięciem ich w testamencie lub przekazaniu całego majątku w darowiźnie przed śmiercią innym osobom. Zachowek to roszczenie pieniężne, przysługujące uprawnionym osobom, które zostały pominięte w testamencie lub otrzymały mniej, niż wynikałoby z ustawowego dziedziczenia. Zachowek nie daje prawa do konkretnego majątku, lecz daje prawo do żądania określonej sumy pieniężnej od spadkobiercy testamentowego lub obdarowanego. Nie możesz żądać mieszkania, a równowartość sumy pieniędzy.
Kto ma prawo do zachowku
Uprawnione do zachowku są: dzieci, wnuki, prawnuki, małżonek, małżonek, rodzice. Wysokość zachowku wynosi: 1/2 wartości udziału spadkowego, który przysługiwałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, 2/3 wartości udziału, jeżeli uprawniony jest: małoletni, trwale niezdolny do pracy. Jeśli np. córka zostałaby pominięta w testamencie, a jej udział ustawowy wynosiłby 1/2, to jego zachowek to 1/4 wartości całego spadku.
Od czego zacząć przy zachowku
Najpierw należy się zastanowić nad wartością spadku i ewentualnych darowizn ? w tym darowizn danych przez spadkodawcę za życia. Zaprosić spadkobiorców, do mediacji, polubownego załatwienia sprawy. Jeśli widoków na ugodę nie ma, skierować formalne wezwanie do zapłaty zachowku do spadkobierców lub osób obdarowanych. W przypadku braku porozumienia skierować pozew o zapłatę zachowku do właściwego sądu cywilnego, Sądu Rejonowego lub Okręgowego w zależności od wartości przedmiotu sprawy.
Terminy
Roszczenie o zapłatę o zachowek przedawnia się z upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu (jeśli był testament), 5 lat od śmierci spadkodawcy (jeśli dziedziczenie ustawowe).
Jak to jest z darowiznami
Wartość darowizn dokonanych przez spadkodawcę za życia, np. samochód dla jednego dziecka, może być doliczona do spadku przy obliczaniu zachowku, o ile zostały uczynione na rzecz spadkobierców, innych osób, ale nie dłużej niż 10 lat przed śmiercią.
Jeśli chcesz obliczyć wysokość zachowku, przygotować wezwanie do zapłaty lub pozew ? możemy ci w tym pomóc.
Możesz też skontaktować się z adwokatami z naszej Kancelarii Tumielewicz: adwokat Maria Tumielewicz, adwokat Alicja Krzyśko Makulska, adwokat Krzysztof Tumielewicz w celu uzyskania pomocy prawnej. Specjalizujemy się w prawie spadkowym, darowiznach, planowaniu dziedziczenia, sukcesji. Mamy doświadczenie w działaniach zamierzających do rozporządzenie majątkiem za życia i po śmierci, aby zrealizować wolę spadkodawcy i zabezpieczyć interesy spadkobierców, w tym pomocy prawnej przy sporządzeniu testamentu, a także podjęciu innych działań mające na celu efektywne przekazanie majątku i uniknięcie ewentualnych sporów w przyszłości.
« wróć do aktualnościZobacz również