Usługi

Wypadki komunikacyjne Adwokat Szczecin

Wypadki komunikacyjne, wypadek drogowy, adwokat od wypadków drogowych i kolizji Szczecin – zapraszamy.


Na kanwie jednej z ostatnich dość głośnych spraw karnych dotyczących wypadku drogowego z udziałem karetki – i związanej z tym konsultacji prawnej na etapie kasacji do Sądu Najwyższego, pozwalamy sobie napisać kilka zdań o tego typu sprawach, proponowanej linii o obrony, tego co można zrobić w takich sprawach dobry, doświadczony adwokat.

Sprawa z zakresu wypadków drogowych to bardzo trudne sprawy. Można śmiało powiedzieć, że wielu prawników nie ma odpowiedniego doświadczenia aby je profesjonalnie prowadzić. I takich przykładów można by mnożyć. Sprawa Pana Pawła, co potrącił pieszą na pasach, a jego obrońca pisała w pismach, że wtargnęła na nie niczym święta Indyjska krowa .. itd. co przełożyło się na bardzo niekorzystne rozstrzygnięcie.
W ramach edukacji, dzieląc się z Państwem swoimi doświadczeniami, chcemy zwrócić uwagę na kilka zagadnień. Po pierwsze, Państwo, Klienci możecie nie wiedzieć jak działa system, prokuratury, Sądy. Może Wam się wydawać, że „nie ma dowodów”, albo że przecież FV została wystawiona, przelew zrobiony, to znaczy, że wszystko jest ok. Ale to tak nie działa. W wielu sprawach, nawet słabe, niekonsekwentne pomówienia wystarcza do skazania. To, że jest FV, nieodzwierciedlająca rzeczywistej transakcji gospodarczej, nie oznacza, że nie ma dowodów na tzw. proceder Vatowski. Dobry prawnik, dobry adwokat powinien Państwu spróbować to wytłumaczyć. Najpierw ocenić stan faktyczny sprawy, zebrane dowody, a następnie zarekomendować dobrą linie obrony.

Dlaczego ?

Bo choć tak nie powinno być – ten co będzie się głupio bronił w sprawie wypadek (przypadek z Indyjską Świętą Krową) zamiast skorzystać z dobrodziejstwa warunkowego umorzenia postępowania – otrzyma duże zawiasy, i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Ten co został pomówiony o zakup 10 kilo narkotyków, jak będzie się głupio bronił dostanie 5 lat, a ten co mądrze, 2 lata. Tego co złapali z 50 gramami marihuany i udowodnili sprzedaż kilku gram, dostanie 2 lata i 6 miesięcy, a tego co pomówili o udział w grupie i handel 100 kilo, dostanie 2 lata i 1 miesiąc. Tak działa system. I tego się pewnie przez długi czas nie zmienia. W wielu przypadkach, to bardzo niesprawiedliwe. Ale po to korzysta się z pomocy dobrego adwokata, aby ten potrafił, a przynajmniej spróbował pomóc.

I jeszcze jeden przykład. Tym razem już wprost ze sprawy o wypadek. Gdzie obrońcą był doświadczony karnista, były prokurator. Przecież Pan jechał swoim pasem (co prawda o 50 km za szybko), i to drugi kierowca Panu „zajechał drogę”. Ma Pan racje. Jest Pan niewinny. Walczymy. Ta sprawa zakończyła się dla Klienta tragicznie. Najpierw aresztem wobec postawy procesowej, a następnie w pierwszej instancji 8 latami pozbawienia wolności. W wypadku zginęły dwie osoby. Kilka zostało poszkodowanych. Nasza Kancelaria, na etapie apelacji powalczyła o zmniejszenie wyroku z 8 lat pozbawienia wolności do 5. Nie był to spektakularny sukces. Niemniej pokazuje, jak nietrafiona linia obrony może zaszkodzić Klientowi.
Wielu prawników nie rozumie, że jeśli pieszy nawet wbiegł na czerwonym dla siebie świetle na jednie, to również odpowiedzialność karną może ponosić kierowca który go potrącił. Nawet jeśli miał zielone. I na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że wszystko zrobił dobrze. Wiedzieliście o tym ? Może ponosić odpowiedzialność. Dlaczego ? Bo np. mógł zobaczyć pieszego i zareagować. Jeśli tak biegły się wypowie, to Sąd może skazać za spowodowanie wypadku komunikacyjnego kierowcę który potrącił pieszego w takim stanie faktycznym. Oczywiście Sąd uwzględni przyczynienie się poszczególnych uczestników zdarzenia. Zmiarkuje odpowiedzialność. Ale pamiętajmy, że jeśli nawet w niewielkim zakresie, niewielkim procencie przyczyniliście się do wypadku drogowego możecie zostać skazani. Wiedza w tym zakresie często pozwala zaoszczędzić wielu lat procesu. Pozwala wypracować dobry dla Państwa wyrok.


Wypadek drogowy, adwokat od wypadków drogowych. Co to wypadek drogowy ? Art. 177 Kodeksu karnego tzw. spowodowanie wypadku komunikacyjnego – stan prawny od 14 marca 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Kancelaria Adwokacka Tumielewicz posiada doświadczonych adwokatów od spraw karnych ze specjalizacją wypadki drogowe. Wypadki komunikacyjne. Kolizje drogowe. Wypadki komunikacyjne, adwokat od wypadków drogowych Szczecin. W ramach praktyki Kancelarii Adwokackiej – adwokat Krzysztof Tumielewicz, posiada doświadczenie w obsłudze prawnej spraw karnych, w tym obejmujących bardzo złożone zagadnienia zdarzeń drogowych, wypadków komunikacyjnych. Zapewniamy pomoc prawną adwokata karnisty specjalizującego się w prawie karnym drogowym obejmującym wypadki komunikacyjne, wypadki drogowe oraz katastrofy w ruchu lądowym. W każdej z tych spraw posiadamy doświadczenie. Sprawy na biegu.


Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji obejmują swoim zakresem szereg zdarzeń, poczynając od wydawałoby się prostych kolizji drogowych, wypadków to znaczy zdarzeń gdzie ktoś ucierpiał, wypadku ze skutkiem śmiertelny, do katastrofy komunikacyjnej włącznie. We wszystkich tego typu sprawach występowaliśmy. Takie sprawy prowadzimy. I możemy z Państwem podzielić się doświadczeniami – a przede wszystkim przykładami dobrze poprowadzonych spraw karnych z dziedziny wypadki drogowe, gdzie udawało nam się wywalczyć dla Naszych Klientów wyroki warunkowo umarzające postępowania w sprawach o wypadek drogowy, orzeczenia bez zakazu prowadzenia pojazdów, wyroki z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, w sprawach wypadków gdzie dochodziło do spowodowania ciężkich obrażeń ciała, czy nawet zdarzeń śmiertelnych.

Mamy również duże doświadczenie w sprawach wypadków drogowych oraz przestępstw drogowych takich jak:
prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości
prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego, np. pod wpływem narkotyków, ucieczkę z miejsca wypadku,
ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez Policje,
prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień
prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym
inne sprawy drogowe

Przestępstwo z art.178a kodeksu karnego polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego lub w stanie nietrzeźwości – kiedy ? Gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość


Prowadzeniem pojazdu po alkoholu oraz prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków – czyli potocznie jazda po narkotykach – kiedy ?
Gdy zawartość narkotyku w organizmie wynosi:


– marihuana- 1-2,5 ng/ml stan po użyciu środka,
- powyżej 2,5 ng/ml stan pod wpływem środka,
– amfetamina kiedy ? gdy 25-50 ng/ml stan po użyciu,
- powyżej 50 stan pod wpływem środka – pod wpływem amfetaminy
– kokaina – kiedy ? Gdy 10-20 ng/ml stan po użyciu,
- powyżej 20 stan pod wpływem środka,

Obrona w sprawach karnych dotycząca wypadków drogowych oraz przestępstw drogowych jest skomplikowana i wymaga doświadczenia, nie tylko w prawie karnym, procedurze karnej, ale również wymaga wiedzy z zakresu techniki, mechaniki pojazdowej. Adwokat Krzysztof Tumielewicz, poza zawodową specjalizacją, również poza zawodowo, związany jest od lat z motoryzacją, samochodami. Posiada prawo jazdy wielu kategorii. Jest regularnym uczestnikiem wielu motoryzacyjnych wydarzeń, w tym takich jak – Porsche On Track, Porsche Experience, gdzie na torach wyścigowych można rozwijać swoje umiejętności. Zdobywać doświadczenie praktyczne, które często pomaga w prowadzeniu spraw drogowych. Poznawać specjalistów z branży motoryzacyjnej, ruchu drogowego, motosportu.
Warto skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w dziedzinie wypadków i przestępstw drogowych.
W stałym biegu posiadamy sprawy karne dotyczące przestępstw drogowych. Wypadów drogowych, art. 178a kk – prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków, art. 178b kk – ucieczka przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, art. 179 kk – odpowiedzialność dyspozytora, art. 180 kk – nietrzeźwość pełniącego czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych i art. 180a kk – prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Kancelaria świadczy pomoc prawną sprawcom przestępstw drogowych polegających, w szczególności na prowadzeniu pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków, wypadków drogowych i komunikacyjnych oraz katastrof komunikacyjnych i lotniczych na wszystkich etapach postępowania karnego oraz w postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym.

Wypadek drogowy, adwokat od wypadków drogowych i kolizji Szczecin
Kancelaria Adwokacka adwokat Krzysztof Tumielewicz prowadzi kompleksową pomoc prawną w sprawach o kolizje, wypadek komunikacyjny w tym wypadek ze skutkiem śmiertelnym.


Stanowimy zespół doświadczonych adwokatów, którzy kompleksowo zajmują się pomocą prawną w sferze prawa wypadkowego i odszkodowań powypadkowych, w tym w sprawach o wypadek w komunikacji, wypadek ze skutkiem śmiertelnym, wypadek z udziałem pieszego, wypadek z udziałem rowerzysty, kolizje drogowe, odszkodowania powypadkowe, oraz w zakresie skomplikowanych, złożonych zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością karną w tym również równolegle, lub po zakończeniu sprawy również odpowiedzialnością cywilną, odszkodowawczą.


Mamy doświadczenie w sprawach karnych z udziałem biegłych sądowych, biegłych z zakresu rekonstrukcji zdarzeń drogowych, gdzie mieliśmy możliwość mierzyć się z takimi zagadnieniami jak: prędkość pojazdu, prędkość kolizyjna, stan techniczny pojazdu, rodzaj oraz stan nawierzchni, warunki atmosferyczne, widoczność, możliwość podjęcia manewru obronnego, czas reakcji kierowcy, i wiele innych mających kluczowe znaczenie dla oceny sprawstwa i winy kierującego. Na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Zmiana lub weryfikacja jednego z parametrów oceny zdarzenia może wpłynąć na odpowiedzialność karną.
Stale współpracujemy z najlepszymi ekspertami z zakresu rekonstrukcji zdarzeń drogowych, patomorfologii, traumatologii, toksykologii aby móc Państwu najlepiej jak się da pomagać.


Pomoc prawna dla podejrzanych.
Pomoc prawna dla oskarżonych.
Pomoc prawna dla pokrzywdzonych.
Pomoc prawna po wyroku. Pomoc prawna na etapie apelacji, a także kasacji do Sądu Najwyższego.
Pomoc prawna na etapie postępowania wykonawczego.

 

Zobacz również

Obrony w sprawach karnych - pomoc obrońcy - co możemy dla Państwa zrobić ?

Prawo pracy

Odszkodowania

Ochrona środowiska - Przestępstwa przeciwko ochronie środowiska - Obrony w sprawach karnych

Podział majątku