Aktualności

Adwokat Goleniów - sprawa karna o czyn z art. 157 Kodeksu Karnego

Na przykładzie jednej ze spraw karnych dotyczących pobicia, bójki w Goleniowie z użyciem tzw. niebezpiecznego narzędzia (maczety), pokażemy jakie zagrożenia wiążą się z wydawałoby się na pierwszy rzut oka prostą sprawą karną. Doświadczenie w sprawie karnej. Czy warto się przyznać ? Czy warto przeprowadzić mediację. Czy warto się stawić na czynności - o to jest pytanie. 

W tym przypadku Prokuratura w Goleniowie dokonała prawidłowej oceny prawnej i kwalifikacji prawnej zdarzenia, choć nie jest to normą. Zwłaszcza nie było za dawnych czasów, gdzie dominował pogląd jak można spróbować oskarżyć w takiej sprawie o zabójstwo, to oskarżamy. Jak można zobaczyć co na to Sąd, to próbujemy, nawet jak prokuratorzy pisali zdania odrębne. I tak, trzeba było podejmować walkę przed Sądem Okręgowym w Szczecinie, III Wydziale Karnym, tym od najcięższych przestępstw, zamiast kończyć sprawy konsensualnie, w ramach ugody porozumienia między Sądem i Prokuraturą.

Prokuratura Rejonowa Goleniów.

Zamieszczamy wyciąg z orzecznictwa, gdzie prokuratura błędnie oskarżyła, zatrzymała, doprowadziła do aresztowania, i niezasadnego oskarżenia o usiłowanie zabójstwa, w następstwie bójki z użyciem nożna. Sprawa z praktyki własnej Naszej Kancelarii Adwokackiej, w zakresie wywalczenia zmiany przyjętej przez prokuratora kwalifikacji prawnej, z art. 148 KK (zabójstwo) na art. 157 Kodeksu Karnego (spowodowanie średnich obrażeń ciała).

Kiedy mamy do czynienia z art. 157 KK, kiedy z art. 156 Kodeksu Karnego, a kiedy 148 Kodeksu karnego czyli próbą zabójstwa.  

Klucz - to zamiar.

Opisany czyn w zarzucie odmiennie od wersji forsowanej przez prokuratora wyczerpywał jedynie znamiona przestępstwa z art.  157 § 1 kk, a więc spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu, nie zaś usiłowaniu zabójstwa. Zgromadzony w niniejszej sprawie materiał dowodowy nie pozwolił bowiem na uznanie, iż oskarżony działał z zamiarem nawet ewentualnym pozbawienia życia i usiłował dokonać zabójstwa, a więc, że dopuścił się czynu z art. art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Co więcej sam zarzut sformułowany stanowi zaprzeczenie usiłowania zabójstwa, albowiem prokurator sam użył sformułowania lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na sposób działania, a więc uznał, że oskarżony nie miał takiego zamiaru, skoro użył takiego sposobu, który nie pozwalał osiągnąć celu.

Jak bowiem jednoznacznie wynika z poglądów doktryny i judykatury oraz niemal jednolitej linii orzecznictwa sądownictwa powszechnego obowiązującego w tymże zakresie przestępstwo zabójstwa z art. 148 kk może być popełnione jedynie umyślnie, a zatem z zamiaru bezpośredniego lub wynikowego (komentarz do art. 148 kk pod redakcją Królikowski 2017).

Zamiar zabójstwa odróżnia zaś typ czynu zabronionego określony w art. 148 § 1 od innych typów czynów zabronionych określonych np. w art. 156 § 3 kk, 157 § 1 i 2 kk lub art. 155 kk (wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 7.9.1992 r., II AKr 80/92, Wok. 1993, Nr 6, s. 33; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3.9.2002 r., V KKN 401/01, Prok. i Pr. 2003, Nr 1, poz. 6), gdzie występuje kombinowana strona podmiotowa.

Adwokat Goleniów, dobry Adwokat Goleniów  - www.adwokaciszczecin.pl


« wróć do aktualności

Zobacz również